Nowości 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

Książki z 2022

Andrzej Ballo Bodajże

Wenanty Bamburowicz Masy powietrza

Maciej Bieszczad Miejsce spotkania

Kazimierz Brakoniecki Oumuamua. Atlas wierszy światologicznych
 
Roman Ciepliński Schyłek

Zbigniew Chojnowski Tarcze z pajęczyny

Zbigniew Chojnowski Tyle razy nie wiem

Wojciech Czaplewski Dzieje poezji polskiej

Marek Czuku Nudne wiersze

Tomasz Dalasiński Przystanek kosmos i 29 innych pieśni o rzeczach i ludziach

Michał Filipowski Licytacja kamienia

Anna Frajlich Powroty [wiersze zebrane. tom 2]

Anna Frajlich Przeszczep [wiersze zebrane. tom 1]

Paweł Gorszewski Uczulenia

Jarosław Jakubowski Dzień, w którym umarł Belmondo

Bogusław Kierc Był sobie

Andrzej Kopacki Gra w hołybkę

Zbigniew Kosiorowski Metanoia

Franciszek Lime Formy odbioru. Poetyckie przekazy z Bezrzecza i Szczecina

Piotr Michałowski Światy równoległe

Dariusz Muszer Baśnie norweskie. tom 2

Ewa Elżbieta Nowakowska Gwiazda drapieżnik

Halszka Olsińska Przebyt

Uta Przyboś Jakoby

Agnieszka Rautman-Szczepańska Wypożyczalnia słów

Karol Samsel Autodafe 5

Karol Samsel Fitzclarence

Julia Anastazja Sienkiewicz Wilowska Planetoida, pechowy graf i wielka filozofia. Opowieści z przedwojennego Tuczna i okolic

Bartosz Suwiński Dutki

Inka Timoszyk Nieskończoność podróży

Sławomir Wernikowski Partita

Alex Wieseltier Krzywe zwierciadło

Kenneth White Ciało absolutu

City 5. Antologia polskich opowiadań grozy
 
eleWator. antologia 2012-2021. proza

Henryk Bereza. Krystyna Sakowicz. Korespondencja

"Tryptyk z pogranicza", www.elewatorkultury.org, 18.01.2014

copyright © www.elewatorkultury.org 2014

Pogranicze snu i jawy to miejsce, w którym doznania mamią, a narracje dezorientują skomplikowaną stylistyką. To stan, w którym percepcje ulegają wymieszaniu, zmysły szaleją i oszukują. Nawet najwyższa forma skupienia nie jest w stanie zagwarantować nam odróżnienia omamów od rzeczywistości. Podobne doznania z pewnością towarzyszyć mogą najnowszemu tryptykowi opowiadań Andrzeja Turczyńskiego.

Pochodzący z Lublina pisarz w „Brulionach starej ziemi” przedstawia czytelnikom trzy historie. Każda z nich jest zbiorem pomniejszych wątków, pozwalających na coraz głębsze zanurzanie się w toku narracji. Kompozycja szkatułkowa zastosowana przez autora odkrywa kolejne dna wielowątkowych historii, kryjących w sobie coś więcej, niż tylko ujawnienie losów bohaterów. Opowiadania zawierają w sobie również metatekstowe narracje i przemyślane zabawy słowami, tworząc tym samym sensy naddane literackiej konstrukcji.

Andrzej Turczyński prezentuje czytelnikom istną mozaikę refleksji. Porusza tematy filozoficzne, wiele miejsca poświęca śmierci i przemijaniu. W jego opowiadaniach znaleźć można motywy szaleństwa i posłannictwa sztuki, ale przede wszystkim wnikliwą analizę społeczności, historii oraz sztuki i literatury rosyjskiej. Podziw może wzbudzić znakomicie widoczna znajomość kultury tego kraju. Mnogość nawiązań literackich, lawirowanie pomiędzy okresami ważnymi w historii Rosji oraz długie ustępy w tym języku pokazują Turczyńskiego jako wprawnego rusycystę. Jednocześnie autor przedstawia pogranicze narodów słowiańskich – mieszane społeczeństwo, które snuje refleksje na temat polskości i rosyjskości oraz ich prób odnalezienia się w obcej kulturze, stawiającej oczekiwania odmienne, niż te, do których przywykli.

Bohaterami opowiadań są zaangażowani w swoją pracę badawczą naukowcy. Pisarz wykreował postaci zmagające się nie tylko z ich codzienną pracą, ale również z twórczą niemocą, niespełnieniem, brakiem możliwości stworzenia dzieła swego życia. Przedstawia pracę naukową jako rodzaj wysublimowanej sztuki, do której nie każdy może mieć dostęp. W każdym z opowiadań pojawiają się trudności, z jakimi mierzyć się muszą w życiu codziennym. Ich praca, powołanie, problemy rodzinne, brak umiejętności odnalezienia się w społeczeństwie, którego nie potrafią zrozumieć, niektórych wpędza w szaleństwo, a nawet prowadzi do śmierci. Jednocześnie autor zbioru swoich bohaterów przedstawia nie tylko jako osoby ważne dla kultury i społeczeństwa, ale postaci wręcz owiane legendą, obecne w miejskich apokryfach. Postaci, z którymi niejednokrotnie łączy się jakaś ponura, mroczna historia.

Turczyński przedstawia narrację zmaskulinizowaną, ze ściśle męskiej perspektywy. Kobiety w opowiadaniach są inspiracjami, eterycznymi muzami, które ulatniają się z meandrów świadomości bohaterów równie nagle, jak się pojawiły. Autor porusza też temat miłości, nie definiując jej jednak jako uczucie spełnienia, bo to może dać mu jedynie perfekcyjnie wykonana praca twórcza. Dla bohaterów opowiadań miłość wiąże się ze śmiercią, koresponduje ze poczuciem utraty, przez które często zmuszeni są udawać się w świat z pogranicza sennych omamów.

Forma opowiadań wymaga skupienia. Czytelnicy często muszą mierzyć się z długimi zdaniami, narracją pozornie pozbawioną uporządkowania, podziału na wyraźne segmenty. Autor niejednokrotnie sięga po technikę strumienia świadomości, mieszając doznania zmysłowe bohaterów, dźwięki i obrazy z daleko idącymi refleksjami. Szczególnie pierwsze opowiadanie nasycone jest onirycznymi doznaniami, w których przedstawiana postać przyznaje wręcz, że to, co widzi, to nawet nie sen, lecz zaledwie strzępek, resztka [...] dawnego snu, tym trudniejszy do rozszyfrowania, gdyż stanowi mamiący precyzją kalejdoskopowy wzór. Jedynymi wyraźnymi dla bohatera doznaniami są obrazy i muzyka, które zresztą wypełniają tę część zbioru. Turczyński przedstawia nam narrację melodyjną, usłaną odniesieniami do znakomitych kompozycji klasycznych, sprawiając, że niemalże można usłyszeć dźwięki rozlegające się w toku opowieści.

Problemy, z jakimi czytelnik jest zmuszony się mierzyć podczas lektury zbioru „Bruliony starej ziemi”, dotyczą przede wszystkim bariery językowej. Długie ustępy napisane są w języku rosyjskim i francuskim, do których nie dodano tłumaczeń. Mnogość odniesień kulturowych, literackich i historycznych, przede wszystkim rosyjskich, ale również polskich i klasycznych (w toku narracji pojawiają się nazwiska Nałkowskiej, Żeromskiego czy Dantego Alighieri) wymaga od czytelnika erudycji, a przynajmniej zaawansowanej orientacji w spuściźnie europejskiej i rosyjskiej. Z pewnością osłabia to możliwość wnikliwej interpretacji tego zbioru, ale jednocześnie zachęca do zgłębiania nieodkrytych przestrzeni znakomitej literatury rosyjskiej.

Wydawnictwo FORMA po raz kolejny uraczyło nas lekturą wymagającą i nietuzinkową. Zbiór Andrzeja Turczyńskiego jest interesującą przygodą intelektualną, podróżą po rosyjskiej kulturze, ludzkiej świadomości, umyśle i świecie pozazmysłowym. Skłania do refleksji, wciąga w przejmujące historie, a także wywołuje pragnienie coraz wnikliwszego wgłębiania się w mozaikę wielowymiarowych tekstów o zmiennej, fascynującej strukturze. To tryptyk z pogranicza snu i jawy, z pogranicza formy, balansujący na strukturalnej krawędzi. „Bruliony starej ziemi” nie są typową książką wakacyjną, nie są tekstem lekkim, który można czytać na wyrywki, jednak ładunek refleksji zawartych w zbiorze jest z pewnością warty zgłębienia, zwłaszcza dla tych, których fascynują nieszablonowe rozwiązania narracyjne.
Małgorzata Stadnik


Andrzej Turczyński Bruliony Starej Ziemi – http://www.wforma.eu/bruliony-starej-ziemi.html