Anna Frajlich Laboratorium (wydanie 3, rozszerzone)
Jolanta Jonaszko Bez dziadka. Pamiętnik żałoby
Sławomir Kuźnicki Kontury
Anna Frajlich Laboratorium (wydanie 3, rozszerzone)
Jolanta Jonaszko Bez dziadka. Pamiętnik żałoby
Sławomir Kuźnicki Kontury
Maria Bigoszewska Wołam cię po imieniu
Jan Drzeżdżon Szalona Monika
Krzysztof Gryko Kontrapunkt
Lech M. Jakób Rzeczy
István Kemény Programy w labiryncie
Bogusław Kierc Jatentamten
Janusz Kryszak Nieme i puste
Joanna Lech Piosenki pikinierów
Dariusz Muszer Pole Czaszek
Cezary Nowakowski, Jakub Nowakowski Błogosławieni
Grażyna Obrąpalska Podróże w pamięć
Halszka Olsińska Złota żyła
Mirosława Piaskowska-Majzel 36 i 6
Małgorzata Południak Pierwsze wspomnienie wielkiego głodu
Ewa Sonnenberg Wiersze dla jednego człowieka
Bartosz Suwiński Wyraj
Paweł Tański Glinna
Maria Towiańska-Michalska Akrazja
Andrzej Turczyński Źródła. Fragmenty, uwagi i komentarze
Miłosz Waligórski Długopis
Henryk Waniek Miasto niebieskich tramwajów
Andrzej Wasilewski Teoria literatury Stanisława Lema
Zbigniew Wojciechowicz Dulszczynea
Marta Zelwan Graffiti
2017. Antologia współczesnych polskich opowiadań
Ukraińska Nadzieja. Antologia poezji
(ur. w 1978 r.) – pisarka, scenarzystka komiksów. Mieszka w Warszawie. Nominowana do Srebrnego Globu (1998) za opowiadanie Latarnia Heaven. Powieść Wszystkiego najlepszego uzyskała wyróżnienie w konkursie literackim „Dziennik polskiej Bridget Jones”. Wydała książki: Wszystkiego najlepszego (2003), Hebanowy świat (2003), Lęk wysokości (2004), Jehannette (2004), Opętanie (2004), Połowa nocy (2005), Ciotka Małych Dziewczynek (2007), Cichy zabójca (2008), Naga (2010), Martwy punkt (2010), Strzeż się psa (2011), Siostry (2012) Żona rzeźnika (2013), Śmierć w hotelu Haffner (FORMA 2015). W książce City 2. Antologia polskich opowiadań grozy (FORMA 2011) znalazło się jej opowiadanie Szkarłat, a w książce 2014. Antologia współczesnych polskich opowiadań (FORMA 2014) znalazło się opowiadanie Teraźniejszość rzeczy minionych. Na www FORMY prowadzi blog "PURPURA Izabeli Szolc" – http://www.wforma.eu/purpura-izabeli-szolc.html
To już trzecia antologia współczesnych polskich opowiadań, które proponuje Państwu do lektury Wydawnictwo FORMA. Poprzednie – 2008 i 2011 – przekonały, że tego rodzaju książki czyta się żywo, bardzo dobrze, są bowiem wielogłosowymi opowieściami o naszym świecie, historiami opowiedzianymi językami przeróżnymi, bogatymi w style, bo – jak powiadają mądrzy ludzie – „styl to człowiek”.
Teksty były pisane specjalnie do tej antologii, warto więc spojrzeć na zawarte w tomie opowiadania jako na jedną całość, a być może wtedy w umyśle czytelnika powstanie obszerna powieść zatytułowana 2017.
Kto ma za sobą lekturę pierwszej antologii z serii CITY, ten wie, że firmuje ona teksty naprawdę brutalne, często surrealistyczne, niestroniące od czarnego humoru i wolne od ckliwych happy endów. Tak jest i tym razem. Antologia City 2 jest fantasmagoryczną podróżą w głąb naszych obsesji, lęków i najmroczniejszych tajemnic.
Przekonanie o tym, że miasto niekoniecznie jest ostoją tego, co najlepsze, daje impuls do osadzania akcji utworów grozy w samym środku największych ludzkich zbiorowisk. Autorzy wielu narracji z ogromnym upodobaniem kwaterują swoich bohaterów w niezmiennie monotonnym krajobrazie blokowisk, w nieprzychylnych, zimno-wielkopłytowych paszczach, w których niknie indywidualizm jednostek, gubi się potrzeba wspólnotowości.
Izabela Szolc
Książka przede wszystkim o kobietach, choć nie tylko dla kobiet. Książką przede wszystkim o miłości, choć raczej dla tych, którzy wolą opowieści o „niebezpiecznych związkach”. Książka przede wszystkim o dojmującej niepewności istnienia, choć niepozbawiona nadziei (skrywanej, ledwie przeczutej). Przejmująca, mądra, przykuwająca.