Książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

Książki z 2022

Andrzej Ballo Bodajże

Wenanty Bamburowicz Masy powietrza

Maciej Bieszczad Miejsce spotkania

Kazimierz Brakoniecki Oumuamua. Atlas wierszy światologicznych
 
Roman Ciepliński Schyłek

Zbigniew Chojnowski Tarcze z pajęczyny

Zbigniew Chojnowski Tyle razy nie wiem

Wojciech Czaplewski Dzieje poezji polskiej

Marek Czuku Nudne wiersze

Tomasz Dalasiński Przystanek kosmos i 29 innych pieśni o rzeczach i ludziach

Michał Filipowski Licytacja kamienia

Anna Frajlich Powroty [wiersze zebrane. tom 2]

Anna Frajlich Przeszczep [wiersze zebrane. tom 1]

Paweł Gorszewski Uczulenia

Jarosław Jakubowski Dzień, w którym umarł Belmondo

Bogusław Kierc Był sobie

Andrzej Kopacki Gra w hołybkę

Zbigniew Kosiorowski Metanoia

Franciszek Lime Formy odbioru. Poetyckie przekazy z Bezrzecza i Szczecina

Piotr Michałowski Światy równoległe

Dariusz Muszer Baśnie norweskie. tom 2

Ewa Elżbieta Nowakowska Gwiazda drapieżnik

Halszka Olsińska Przebyt

Uta Przyboś Jakoby

Agnieszka Rautman-Szczepańska Wypożyczalnia słów

Karol Samsel Autodafe 5

Karol Samsel Fitzclarence

Julia Anastazja Sienkiewicz Wilowska Planetoida, pechowy graf i wielka filozofia. Opowieści z przedwojennego Tuczna i okolic

Bartosz Suwiński Dutki

Inka Timoszyk Nieskończoność podróży

Sławomir Wernikowski Partita

Alex Wieseltier Krzywe zwierciadło

Kenneth White Ciało absolutu

City 5. Antologia polskich opowiadań grozy
 
eleWator. antologia 2012-2021. proza

Henryk Bereza. Krystyna Sakowicz. Korespondencja

WĘDROWNICZEK, Czarna, niebieska, różowa, czyli sto lat łódzkiego bibliotekarstwa (2)

2019-08-06 16:10

Problemem łódzkiego SBP w latach siedemdziesiątych była mała aktywność młodych pracowników bibliotek. W związku z tym z inicjatywy Janusza Dunina utworzono Koło Młodych. Przez dwa lata działał przy nim Dyskusyjny Klub Filmowy. W związku z nowym podziałem administracyjnym kraju (1975 r.) w SBP zaczęły wyodrębniać się nieistniejące dotychczas okręgi: w Skierniewicach, Sieradzu i Piotrkowie Trybunalskim.
Lata osiemdziesiąte to strajki, a potem stan wojenny i długotrwały kryzys. W 1983 r. Zarząd Główny SBP zadecydował o przystąpieniu organizacji do Patriotycznego Ruchu Odrodzenia Narodowego. Decyzja ta spotkała się z dużym sprzeciwem, wielu bibliotekarzy opuściło wtedy Stowarzyszenie. Spadek liczby członków wyniósł w Łodzi aż 56%, przy stratach ogólnopolskich 23%. Mimo to łódzcy bibliotekarze nadal przejawiali sporą aktywność, organizując prelekcje, spotkania dyskusyjne, sesje naukowe, wycieczki, a nawet monodram z loterią książkową.
Przełom 1989 roku i burzliwe lata transformacji ustrojowej to oszczędnościowa polityka w kulturze i tzw. zaciskanie pasa, w związku z czym Zarząd Okręgu wielokrotnie zmuszony był stawać w obronie uposażeń bibliotekarzy. Poważnym problemem stała się likwidacja bibliotek, a największe straty poniosły placówki dziecięce. Ubywało bibliotekarzy. W wielu placówkach wpłaty od czytelników były jedynym źródłem funduszy na kupno nowości. Bezcennym źródłem informacji o tym, co dzieje się w Okręgu Łódzkim SBP, stał się biuletyn „Fiszka”, który ukazywał się w latach 1991-2009 w nakładzie dwustu egzemplarzy.
Już w 1991 r. w Bibliotece im. Piłsudskiego rozpoczęto prace nad budową lokalnej sieci, by po pięciu latach podłączyć placówkę do sieci miejskiej. Trwała komputeryzacja katalogów i zbiorów. Łódzcy bibliotekarze angażowali się w pomoc osobom w podeszłym wieku, chorym i niepełnosprawnym.
W 2002 r. dostosowano struktury organizacyjne Stowarzyszenia do kształtu kraju po reformie administracyjnej. W skład Okręgu Łódzkiego weszły Oddziały: Łódzki, Piotrkowski, Sieradzki i Skierniewicki. Na początku nowego wieku nadal poważnym problemem było zapewnienie środków na zakup książek. Organizowano wycieczki krajowe i zagraniczne, wizyty w kinach, teatrach, muzeach oraz zwiedzanie bibliotek, prowadzono działalność popularyzatorską i wydawniczą. Przygotowywano bibliografie regionalne, organizowano czytelnie internetowe. Odbywały się imprezy charytatywne, jak np. zbiórki książek dla polskich szkół na Wschodzie. Włączano się w ogólnopolskie akcje „Tygodnia Bibliotek”, „Cała Polska czyta dzieciom”. Wzrosła aktywność Dyskusyjnych Klubów Książki, w bibliotekach Łodzi i regionu gościli znani pisarze.
W 2006 r. oddano do użytku dobudowaną część BUŁ, wyposażoną w najnowocześniejsze technologie biblioteczne. Łódzkie biblioteki propagowały akcję „Internet bliżej seniora”. Bardzo szeroki zakres miały wydarzenia podczas Tygodnia Bibliotek, Światowego Dnia Poezji czy Światowego Dnia Książki.

*

Pytam o dzień dzisiejszy łódzkich bibliotek Joannę Szymczak-Ryczel, przewodniczącą Okręgu Łódzkiego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a jednocześnie kierowniczkę Filii nr 73 Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Pięknej 35/39.
W 2018 r. nastąpiła reorganizacja sieci bibliotek w Łodzi. Do tej pory istniało pięć Miejskich Bibliotek Publicznych, powiązanych z dzielnicami. Zostały one teraz połączone w jeden podmiot – Bibliotekę Miejską w Łodzi, z jednym dyrektorem, którym jest Paweł Braun. Wprowadzono ogólnomiejską kartę biblioteczną „Fiszka”, dzięki której czytelnicy mogą korzystać ze zbiorów wszystkich 79 bibliotek wchodzących w struktury Biblioteki Miejskiej. To bardzo duża wygoda, szczególnie przy poszukiwaniu szkolnych lektur, gdyż wystarczy zapisać się tylko raz – w jednej bibliotece. Karty są oznaczone trzema różnymi kolorami: dla osób dorosłych jest ona czarna, dla uczącej się młodzieży – niebieska, a dla dzieci do czwartego roku życia – różowa. Dzięki karcie bibliotecznej czytelnicy mają bonusy m.in. w Teatrze Nowym oraz Arlekinie. Wszystkie te informacje są na stronie internetowej biblioteki, dostępny tam jest jeden wspólny, jednolity katalog łódzkich bibliotek, funkcjonują też mailowe przypomnienia o terminie zwrotu. Planowane są w najbliższym czasie kolejne nowości i udogodnienia. Jest nadzieja, że dzięki nim przybędzie bibliotece czytelników oraz partnerów do współpracy.
Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zrzesza większą część pracowników bibliotek. Bardzo trudno rozdzielić to, co robią oni ponad standardową działalność, od tego, co należy do ich zawodowych obowiązków, bo te rzeczy się ze sobą łączą, wiążą i przenikają. Przynależność do Stowarzyszenia służy wymianie doświadczeń, poznawaniu środowiska, podnoszeniu kwalifikacji. Organizowane są więc konferencje i szkolenia, w tym bardzo popularne z zakresu biblioterapii. Jesienią odbędzie się konferencja biblioterapeutyczna w nowym, bardzo nowoczesnym budynku mediateki w Piotrkowie. Natomiast łódzka biblioteka niebawem wzbogaci się o mediatekę przy ul. Moniuszki. Planowane są też uroczyste obchody Dnia Bibliotekarza w dużej sali obrad Urzędu Miasta Łodzi.
– Bardzo mi zależy, żebyśmy powrócili do tego, co było przed laty, gdy SBP było stowarzyszeniem merytorycznym. By broniło godności zawodu bibliotekarza, by prostowało niewyjaśnione sprawy organizacyjne. Być może wrócimy do działalności wydawniczej, która kiedyś była naszą mocną stroną. Wszystko to oczywiście wiąże się ze stroną finansową, a ta – jak wszędzie – nie wygląda najlepiej w naszych skomercjalizowanych czasach – kończy rozmowę Joanna Szymczak-Ryczel.

© Marek Czuku