nowości 2024

Edward Balcerzan Domysły

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Tomasz Majzel Części

Karol Samsel Autodafe 7

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Wsi spokojna, wsi wesoła...", www.papierowemysli.pl, 13.12.2011

copyright © www.papierowemysli.pl 2011

...w przeciwieństwie do wszystkich krwiożerczych, mrocznych i psychodelicznych miast, o których w City 2 przeczytać możemy niemało. Kraków – gród Kraka, smoka i lajkonika? Międzyzdroje – sielskie letnisko z Festiwalem Gwiazd? Nic z tych rzeczy!!!

Druga antologia polskich opowiadań grozy z serii City ma moc przenoszenia czytelników w rzeczywistości alternatywne: bliskie naszej, a jednak (i na szczęście!) nietożsame; niby-znajome, lecz nie do końca zbadane. Jednocześnie rysuje obrazy całkiem prawdopodobnego, czasem niemalże namacalnego zła, okrucieństwa i szaleństwa. 21 opowiadań składających się na ten zbiór łączy przenikający do szpiku kości zew ciemnej strony mocy, która kieruje krokami ich bohaterów oraz miejski stygmat pulsujących przydrożnych latarni, zakorkowanych lub też upiornie opustoszałych ulic oraz tajemnic, jakie kryją się pod niemal każdym numerem domu. Cóż jednak decyduje o nieskrywanej oryginalności, niepowtarzalności i błyskotliwości tych historii?

„...bez chemicznych substytutów szczęścia” – Kazimierz Kyrcz Junior

Chociaż na próżno szukać tu hollywoodzkich happy endów, każda z opowieści na swój własny sposób skupia się na kwestii dążenia do czegoś na kształt ‘szczęścia’. W Kuchni z gwiazdami można zapewnić je sobie poprzez spałaszowanie jajecznicy, golonka, czy pieczonego mięsiwa. I cóż, że składniki dań są nietypowe, trudno dostępne, wierzgające i nieco oporne w przyrządzaniu? Ja, bestia ukazuje z kolei, ile ‘szczęścia’ mogą zapewnić ludzie otwarci na świat, na innych oraz na ich dobre rady, podpowiedzi i sugestie. Nikt, a zwłaszcza nieco niepokorny duch, nie może oprzeć się takiej pokusie – z pewnością wykorzysta ją... do cna. Fabuła Biblioteki rąk dowodzi zaś, iż najwyższy stopień ‘szczęścia’ osiągnąć można wówczas, gdy otrzyma się pomocną dłoń – dłoń, z której czytać można jak z otwartej księgi. Wystarczy mieć wtedy głowę na karku (bądź nieco powyżej) i umieć w odpowiedniej chwili po tę dłoń sięgnąć. Potem należy już tylko przechowywać ją w suchym, chłodnym i niedostępnym dla dzieci pomieszczeniu.

„Biel domów nie niesie ukojenia...” – Paweł Paliński

Wszystkie opowiadania w odmienny sposób sieją niepokój, budzą najróżniejsze lęki i wpędzają w obsesję. Pokazują, że każdy demon ma swój umysł, a każdy umysł - swego demona. Wszystko jedno, czy chodzi tu o zbuntowanego nastolatka, któremu nie odpowiada „bierna rodzicielska ewangelizacja” (Żyć i umrzeć w Szmaragdowym Grodzie), młodego jubilata, na którego czeka romantyczna kolacja urodzinowa przygotowana przez ukochaną dziewczynę (Kamienna dama) czy też pracownika warsztatu (Robota). W City 2 nie ma ciszy, nie ma spokoju i z pewnością nie ma też ukojenia... poza śmiercią, choć i tego nie należy uznawać za pewnik (Władca przypływów).

„...stare gazety zaszeleściły nekrologami” – Krzysztof Maciejewski

A skoro o śmierci już mowa – nikt nie twierdzi, że trzeba ją brać całkiem na poważnie. Wszakże barw śmierci może być tyle samo, co odcieni życia. A mienić się mogą wspaniale – jak rybia łuska zdradliwej, acz ponoć zjadliwej fugu (Specjał), bezchmurne niebo odbite w krystalicznie czystych szybach wieżowca (Witaj, skarbie!) bądź też wilgotna skórka tajemniczego owocu o smaku ambrozji i niezwykle soczystym miąższu, który aż prosi się o to, by zębiskami rozerwać jego włóknistą strukturę (To co rośnie za murem). Czarny humor części opowiadań składających się na City 2 stanowi doskonałe dopełnienie fragmentów wprost bombardujących czytelnika swą brutalnością, barbarzyństwem i umiłowaniem dewiacji. Decyduje on również o specyficznej kompozycji tomu, która zdaniem autora posłowia, Bartłomieja Paszylka, przypominać ma dobrą składankę muzyczną. Porównanie to jest zresztą znakomite. Idealnie oddaje ducha zbioru – kompilacji, w której wszystko naprawdę dobrze zagrało, a soliści wyśpiewali każdy utwór w punkt, ale i z lekko wyczuwalną nutką niezbędnego w tych okolicznościach szaleństwa.
Barbara Kuźma


City 2. Antologia polskich opowiadań grozyhttp://wforma.eu/197,city-2.-antologia-polskich-opowiadan-grozy.html