Nowości 2020

Andrzej Ballo Made in Roland

Roman Ciepliński Ukryte myśli

Anna Frajlich W pośpiechu rzeka płynie

Jarosław Jakubowski Wojna

Zbigniew Jasina Inaczej przemijam

Paol Keineg Powrót do Bretanii

Bogusław Kierc Płomiennie obojętny (o chłopcu, który chciał być Bogiem)

Andrzej Kopacki Sonety, ody, wiersze dla Marianny

Dariusz Muszer Księga ramion deszczu

Uta Przyboś Wielostronna

Karol Samsel Autodafe 3

Tomasz Stefaniuk Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy II

 

Nowości 2019

Dejan Aleksić Jak to powiedzieć

Jarosław Błahy Rzeźnik z Niebuszewa

Kazimierz Brakoniecki Twarze świata

Tomasz Hrynacz Dobór dóbr

Piotr Kępiński Po Rzymie. Szkice włoskie

Bogusław Kierc Osa

Andrzej Kopacki Inne kaprysy

Artur Daniel Liskowacki Brzuch Niny Conti

Tomasz Majzel Osiemnasty

Dariusz Muszer Człowiek z kowadłem

Dariusz Muszer Wiersze poniemieckie

Elżbieta Olak Otulina

Paweł Przywara Ricochette

Karol Samsel Autodafe 2

Bartosz Suwiński Bura. Notatnik chorwacki


Paweł Tański Okolicznik północnych pól

Andrzej Turczyński Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Wasilewski Jestem i

Sławomir Wernikowski Passacaglia

Jurij Zawadski Wolny człowiek jeszcze się nie urodził

 

"Szczęśliwa trzynastka", www.latarnia-morska.eu, 26.06.2014

Recenzje » Recenzje 2014 » "Szczęśliwa trzynastka", www.latarnia-morska.eu, 26.06.2014

copyright © www.latarnia-morska.eu 2014

Już na samym początku tomu Wylęgarnia Robert Cichowlas uracza czytelnika zabawnym opisem dwudziestojednoletniego samochodu Waldka Kownackiego, który „wył tak upiornie, że średnio raz na pół minuty dopadała mnie ochota, aby zjechać na pobocze i przyładować w drzewo i na zawsze zakończyć żywot tej pieprzonej gabloty” (s.9). Nie wykazujący większych ambicji dziennikarz stał się tu częścią dość niecodziennego spektaklu, po tym jak zlecono mu opublikowanie artykułu na temat „Odgłosów Cytadeli”. Waldek miał nawet sposobność zjedzenia Franciszka Żygulskiego na terenie poznańskiej Reduty.

Również w Wylęgarni pojawia się osoba mentora – Huberta, która podobnie jak Franciszek jest nałogowym palaczem. Starał się on wytłumaczyć Andrzejowi uczucie tęsknoty za zmarłą żoną: „Przepotężna siła piłująca trzewia, rozszarpująca wnętrzności... Tak, cała siła i wiara ulatnia się z ciebie w jednej sekundzie, w mgnieniu oka. Krew zastyga w żyłach niczym lód, umysł przestaje pracować, wszystko odpływa w dal. Nadal żyjesz, ale po co? Po co, do cholery?!” (s.44). Hubert ofiarując dusze zaginionych osób zabiegał o powrót Gabrieli, jednakże „oblicze kobiety pozostało nieruchomą maską” (s.55).

(...) Zjawiska paranormalne odzwierciedlają też przyziemne problemy mężczyzny z płcią przeciwną. Przykładowo protagonista „Spotkania po latach” uznał: „Kobiety traktowałem jak istoty, które mogłem obserwować, ale o których nie miałem prawa nawet marzyć” (s.79). Notabene widział Kamilę Wolnowską pierwszy raz od blisko trzydziestu lat i to właśnie ona uczyniła go wampirem. Równie duży ładunek emocji zawiera „Chory układ”, w którym Kacper Osowski zdradzał swoją żonę Laurę z Dorotą. Na końcu utworu zagadka zostaje rozwikłana – Kacper okazuje się być seryjnym mordercą, któremu nie udało się zabić kolejnej ofiary.

Z kolei „Zasiedlenie” to historia kuriozalnej podróży poślubnej Andrzeja i Kaśki do Tunezji. Początkowo autor wplata w nią zabawne opisy turbulencji, które świeżo poślubiony małżonek bardzo ciężko znosił. Cichowlas nie szczędzi tu drastycznych opisów roztrzaskanej głowy Kaśki, zduszonego serca Andrzeja i złamanych karków pasażerów samolotu. Także opowiadanie „Krwavissimo” jest nasycone humorem. Mateusz wyznał w nim przykładowo, że poprzednia partnerka rzuciła go po 12 godzinach: „[...] po tym czasie dziewczyna powiedziała mu, że jest cholernym zboczeńcem, strzeliła w pysk i kazała się wynosić do wszystkich diabłów [...]” (s.207). Z Żanetą, studentką medycyny i aspirującym seksuologiem, był już 2 miesiące. Paradoksalnie oboje wyrazili swoje zadowolenie z cielesnego doświadczenia z Zenkiem, na które przygotowali siekierę i tasak.

Przedmiotem innych opowiadań jest problem obłędu, który w „Powrocie” towarzyszy Maćkowi podczas podróży pociągiem relacji Olsztyn – Poznań: „Zwariowałem, powtarzał w myślach, ale nie miał pewności, czy rzeczywiście zgłupiał” (s.100). Potem wyskoczył pod koła nadjeżdżającego z naprzeciwka pociągu towarowego w obecności dawnego przyjaciela Bartka, który upadł na kolana i zwymiotował. Autor podjął podobny wątek w „Domminie”. Tu mały Grześ przyczynił się do śmierci swojej kotki, a potem jako trzydziestoletni mężczyzna przebywający w szpitalu psychiatrycznym „marzył jedynie o tym, by pójść na spacer i znowu zobaczyć całkiem obcy świat” (s.157). W innym opowiadaniu sześcioletniemu Sebastianowi eksploduje „Lalka Ehecatl”, a cienie w pokoju materializują się. Z kolei w „Słudze” przedmioty samoistnie się przesuwają, a z podłogi wyrasta sierść.

Cichowlas napisał też ciekawy list „Kościół w Auvers” datowany na 25 lipca 1890 roku. Vincent chciał w nim przeprosić przyjaciela za to, że ten zmuszony był wstydzić się za niego: „Wdarła się we mnie jakaś zła moc, bracie. Myślę, że kościół w Auvers, w którym modliłem się o lepszy byt, opanowany jest przez lodowate siły” (s.174). Protagonista zyskał co prawda talent, sławę i pieniądze, ale musiał odejść zostawiając przyjacielowi obraz jako przestrogę. Ponadto autor nawiązał do sztuki w opowiadaniu „Dom doktora Gacheta w Auvers”. Tomek podarował w nim Marcinowi reprodukcję obrazu Paula Cezanne’a, która okazała się być źródłem wszelkiego zła. Cichowlas nie stroni tu od detalicznego opisu zachowania i fizjonomii Kamili, która po zabiciu własnej matki weszła do sypialni ubroczona jej krwią i kawałkami mięsa.

Wylęgarnia to zbiór ciekawych opowiadań łączących w sobie elementy grozy, science fiction i humoru (...). 
Agnieszka Narloch


Robert Cichowlas Wylęgarnia – http://www.wforma.eu/272,wylegarnia.html

  • Dodaj link do:
  • facebook.com