nowości 2024

Edward Balcerzan Domysły

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Tomasz Majzel Części

Karol Samsel Autodafe 7

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Prywatne wykłady z Miłoszem", www.papierowemysli.pl, 29.11.2011

copyright © www.papierowemysli.pl 2011

Kończący się Rok Miłosza wieńczy Wydawnictwo FORMA krótkim tomikiem esejów Anny Frajlich. Teksty, które pierwotnie ukazały się w nowojorskim Przeglądzie Polskim, nie roszczą sobie krytycznoliterackich pretensji ani nie rozkładają dzieła noblisty na czynniki pierwsze. Bliżej im do wspomnień, pełnych ciepła, niosących ze sobą rodzaj hołdu, aczkolwiek dalekiego od hagiografii.

Równie daleko tej książce do publicznego dyskursu, jaki toczył się w Polsce chociażby po śmierci poety. Do tych żenujących zupełnie prób zohydzenia tej wybitnej osoby, na przekór złotej zasadzie de mortuis nihil nisi bene. Do nagannej nagonki rozpętanej wokół pochowania Czesława Miłosza na krakowskiej Skałce. Niech Skałka pozostanie Skałką, a nie turystyczną „atrakcją”, z sarkofagiem Miłosza jako „elementem promocji miasta” – pisali tak zwani prawdziwi Polacy. Warto zauważyć, że nawet stulecie urodzin poety i obchody Roku Miłosza są raczej przemilczane w mediach. Mimo że o dorobku poety nie wiemy wciąż zbyt wiele.

Książka Anny Frajlich zapełnia tę lukę, Jak pisze autorka: Czesław Miłosz był i zostanie jednym z najwybitniejszych przedstawicieli swego pokolenia, nie tylko w skali polskiej, ale i światowej. Jego dorobek poetycki, eseistyczny, translatorski i krytycznoliteracki obejmuje niezmiernie szeroki wachlarz form i zagadnień. Osiągnął taki stopień oryginalności i samowiedzy, że na polskiej scenie literackiej nie dorównuje mu nikt. Śmierć zamknęła to dzieło. Ta książka to mój prywatny hołd.

Anna Frajlich pozostaje świadoma, że nie wszystkim było z Czesławem Miłoszem „po drodze”. Pisze nawet w pewnym momencie: Gwiazda nie tylko świeci, czasem parzy tych, którzy zbliżają się zanadto. Ale tak bywa właśnie z osobami, w których płonie ognisko geniuszu.

Na niespełna pięćdziesięciu stronach znajdziemy pięć tekstów, z których ostatnim jest wiersz „Czytając Spotkanie Czesława Miłosza”. Książeczkę dopełniają wplecione między teksty fotografie. To bardzo osobista książka, czego zresztą autorka nie kryje. (...)

Niewątpliwą zaletą jest wyjątkowy obraz poety nakreślony przez osobę, która znała go osobiście i wielokrotnie z nim rozmawiała. Tego waloru nie przebiją przecież opasłe opracowania autorstwa skrybów, którzy znali Miłosza tylko z biblioteki.

Dla miłośników Miłosza to bez wątpienia pozycja obowiązkowa w księgozbiorze. Pozostali na pewno z zaciekawieniem spojrzą na wielką postać odartą z koturnowych szat, w jakie odziali ją krytycy.
Krzysztof Maciejewski


Anna Frajlich Czesław Miłosz. Lekcjehttp://wforma.eu/181,czeslaw-milosz.-lekcje.html