Książki z 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)

Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników

Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito

Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie

Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki
 

"Niszczycielskie namiętności", http://ksiazki.polter.pl, 01.12.2010

copyright © http://ksiazki.polter.pl 2010

Co może zniszczyć człowieka? Narkotyki, długi, wrogowie, nieszczęście, czasem nawet rodzina. Jest jednak siła równie straszliwa, co i piękna, zdolna do największych i najbardziej niszczycielskich działań: miłość. I to o niej w większości jest Ty – debiutancka powieść Pawła Jakubowskiego.

Paweł był zwykłym, średnim facetem. Dobrze się uczył, miał dziewczynę, w domu jakoś się układało. Wszystko jako tako grało do momentu spotkania z Karolą – seksowną, uwodzicielską kobietą o żelaznej woli. Na początku była to intrygująca znajomość, potem jednak przerodziła się ona w niebezpieczną fascynację. Paweł przepadł, gdy wykorzystywany przez Karolę seksualnie, uświadomił sobie, że właśnie o tym marzył, że tego pożądał. A przecież takich jak on w tym domu jest znacznie więcej.

I to właśnie o nich jest ta książka – o ludziach, którzy zetknęli się z niszczącą siłą namiętności oraz pasji, zmuszającą ich do dziwnych, niemoralnych czy wręcz obrzydliwych zachowań (przede wszystkim seksualnych). Ten dom to także miejsce ich potępienia – gdy raz oddali siebie całego swoim namiętnościom, już nigdy nie są w stanie się uwolnić; ich dusze posiadł tajemniczy, demoniczny właściciel willi.

Na opisach czynów tych zdemoralizowanych i zagubionych ludzi oraz wpływu takiego zachowania na psychikę i zachowanie człowieka skupia się Jakubowski w swojej powieści. To wyjątkowo niepokojący przekrój przez mroczne zakątki ludzkiej świadomości – tym bardziej, że bohaterowie to często zwykli ludzie, skuszeni czy związani jakąś fascynacją; ta ich pozorna normalność dodatkowo szokuje i przeraża.

Także narracja jest raczej nietypowa – autor w formie nawiasów zwykłych i kwadratowych wtrąca własne przemyślenia (oraz wtrącenia do przemyśleń), przekazuje czytelnikowi, dlaczego napisał dany fragment tak, a nie inaczej, komentuje również nieraz złośliwie własne zdania. Zabieg ten na początku odrzuca i utrudnia lekturę, ale po przyzwyczajeniu się książka zyskuje ciekawy atut. Powieść ta nie zawiera również płynnej akcji – całość dzieli się na epizody, które dzielą nieokreślony czas i nieokreślona przestrzeń; po prostu wydarzenia dzieją się "gdzieś" i "kiedyś".

Ty to jedna z najniezwyklejszych książek, jakie czytałem – zarówno pod względem tematu, inspiracji autorskiej, jak i warstwy językowej. To powieść oniryczna, gorzka, momentami absurdalna, mówiąca o najgłębszych pragnieniach i konsekwencjach ich realizacji.
Bartłomiej ‘baczko’ Łopatka


Paweł Jakubowski Tyhttp://wforma.eu/45,ty.html