Nowości 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)


Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników


Roman Ciepliński Życie zastępcze

Marek Czuku Róbta, co chceta

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito


Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie


Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Michał Trusewicz Przednówki

 

Nowości 2020

2020. Antologia współczesnych polskich opowiadań

Andrzej Ballo Made in Roland

Roman Ciepliński Ukryte myśli

Krzysztof Ćwikliński Nocny gość

Anna Frajlich W pośpiechu rzeka płynie

Jarosław Jakubowski Wojna

Zbigniew Jasina Inaczej przemijam

Jolanta Jonaszko Portrety

Paol Keineg Powrót do Bretanii

Bogusław Kierc Płomiennie obojętny (o chłopcu, który chciał być Bogiem)

Andrzej Kopacki Sonety, ody, wiersze dla Marianny

Yvon Le Men Tu i tam

Artur Daniel Liskowacki Hotel Polski

Marek Maj Teorie naiwne


Dariusz Muszer Córka męża i córka żony

Dariusz Muszer Księga ramion deszczu

Uta Przyboś Wielostronna

Karol Samsel Autodafe 3

Tomasz Stefaniuk Małpka Koko i inne wierszyki dla (nie)grzecznych dzieci

Bartosz Suwiński Nawie

Henryk Waniek Notatnik i modlitewnik drogowy II

 

"Kanibale lubią ludzi", www.ksiazka.net.pl, 25.04.2012

Recenzje » Recenzje 2012 » "Kanibale lubią ludzi", www.ksiazka.net.pl, 25.04.2012

copyright © www.ksiazka.net.pl 2012

Polska aforystyka ma bogatą historię i estymę w całej Europie. Norwid, a wcześniej „Boy” Żeleński, Witkacy, Brzozowski, Irzykowski. Elzenberg, Po wojnie Lec, Steinhaus, Themerson, Mrożek.

W słynnym wyborze polskiej aforystyki w tłumaczeniu i redakcji Karla Dedeciusa Bedenke, bevor du denkst. 2222. Aphorismen, Sentenzen und Gedankensplitter der letzten Hundert Jahre mit zeitgenšssischen Illustrationen opublikowanej w 1984 roku w serii Polnische Bibliothek czytamy, że aforyzmy stanowią niewyczerpane źródło wiedzy o narodzie, bo właściwy utworom sugestywny dowcip i ironia dobrze służą autoprezentacji i autokrytyce Polaków. Dedecius uznaje aforyzm w Polsce za ważny gatunek, wręcz równorzędny z powieścią czy nowelą.

Zainteresowanie czytelnicze aforystyką w latach 70. zaowocowało powołaniem do życia przez Państwowy Instytut Wydawniczy serii: Biblioteczka Aforystów. Opublikowano w niej ponad trzydzieści tomów takich mistrzów jak Brecht, Czechow, Dostojewski, Nietzsche, Shaw, Coleridge, Wilde, Goethe, Norwid, Wolter czy antologię polskiej Aforystyki Dwudziestolecia 1918-1939).

Wybór aforyzmów Leszka Szarugi zatytułowany przewrotnie „Kanibale lubią ludzi” nawiązuje do najważniejszych polskich dokonań w tej materii. Odwołanie do Leca, który stał się w latach 60. niekwestionowanym guru tej formy zwięzłej myślowej wypowiedzi, również jak pisze Dedecius dla niemieckich autorów stawia przed Szarugą wysoką poprzeczkę literackiego kunsztu.

Słynne myśli Stanisława Jerzego Leca „Pomyśl, zanim pomyślisz”, czy „Streszczajmy się. Świat jest przeludniony słowami”, w tych czasach powszechnego słowolejstwa, słownego niechlujstwa i powszechnej grafomanii znakomicie patronują idei zwięzłości myślowej tomu Szarugi „Kanibale lubią ludzi”. „Prawda wyzwala od złudzeń”, „Prawdziwy rozum w siebie nie wierzy”, „Tylko człowiek może być nieludzki” prowadzą nas meandrami przewrotnej wiedzy o nas samych. Wiedzy najczęściej irracjonalnej, często poddanej ostatecznej próbie. Bo jak pisze Szaruga „Prawdziwa droga do siebie, wiedzie ku innym”. Rozstrzygnięcia tego dysonansu tkwiącego w naszej psychice i wolnej woli, co czyni z nas niewolników własnych namiętności, przyzwyczajeń, pragnienia władzy, często absolutnej zostawiam czytelnikom tego naprawdę znakomitego wyboru „złotych myśli”. Gdyż „Nie dojdziesz do siebie odchodząc od zmysłów”.

Chciałbym pewnie tak jak autor, aby stały się one dla Państwa czymś między katharsis a konfrontacją z własnym światopoglądem. Oczywiście tylko w wypadku, jeśli go posiadacie. Bowiem w czasach społeczności sieciowych – takich jak Facebook, Twitter czy Google coraz częściej mamy do czynienia ze światopoglądem zbiorowym. Co czyni z nas organizm stadny zaślepiony a zarazem zapatrzony w siebie. Dzięki tej przewrotnej sytuacji wraca powoli tęsknota za prawdą, jasnymi sądami i ludzką mądrością.v
Ten zgrabna książka powinna tak jak w dobrych czasach bywało znaleźć swoje niepoślednie miejsce w naszych podręcznych księgozbiorach czy stanowić źródło wiedzy do której będziemy wracali w stanach zwątpienia w racjonalność świata, w realność istnienia prawdy, czy siłę ludzkiej wspólnoty. Bowiem jak pisze Szaruga „Słowa tylko w przybliżeniu odpowiadają swym znaczeniom”, a „Kanibale znają sposoby i na twardych ludzi”.
Gabriel Leonard Kamiński


Leszek Szaruga Kanibale lubią ludzihttp://www.wforma.eu/217,kanibale-lubia-ludzi.html

  • Dodaj link do:
  • facebook.com