nowości 2024

Edward Balcerzan Domysły

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Tomasz Majzel Części

Karol Samsel Autodafe 7

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Egri bikaver", http://annasikorska.blogspot.com, 02.03.2016

copyright © http://annasikorska.blogspot.com 2016

W „Egri bikaver” znajdziemy dwa opowiadania. Tytułowe i „Nieznośna lekkość stylu”. Oba poruszają bardzo ważny problem miejsca młodych, wykształconych w świecie. W „Egri bikaver” autor zabiera nas w tułaczkę po Irlandii i Anglii, krainach miodem i mlekiem płynących, które z bliższej perspektywy wcale nie są tak piękne, szanse nie tak wspaniałe, praca nie taka świetna. Łukasz i jego kolega M wyjeżdżają z kraju w celu poduczenia języka, zarobienia pieniędzy. Są młodymi naukowcami przekonanymi o swoich niesamowitych umiejętnościach językowych. To przekonanie bardzo szybko ginie, a z nim również nadzieje na luksusy i dobrobyt. Nocowanie w podejrzanych miejscach za bardzo wysokie ceny, pokonywanie dziesiątek kilometrów na piechotę z nieprzystosowanymi do takiego przemieszczania torbami, żebranie w każdym lokalu o pracę i narodowy pesymizm. Wszystko to sprawia, że bohaterowi wcale nie jest łatwo znaleźć pracę, odnaleźć się w nowych realiach. Autor pokazuje nam mechanizmy determinujące zachowania Polaków na emigracji, sposób tworzenia stereotypów, tkwienia w barierach.

„Niewiarygodna lekkość stylu” doskonale uzupełnia ten obraz młodych zagubionych. Trzydziestolatkowie po przejściach (małżeństwo za sobą, a przed sobą co?) spotykają się na zjeździe klasowym klasy licealnej. Każdy próbuje przed innymi pokazać się z jak najlepszej strony. Jedni są świetnymi przedsiębiorcami, inni znakomitymi adwokatami, kreatorami marek. Jednak z każdą chwilą oczarowanie zmniejsza się, opada kurtyna, sztuczne pozy niszczeją, odnawiają się dawne spory i miłości. Klasowy zjazd to zwykłe spotkanie po latach, ale biorą w nim już ludzie z ojcowskimi i matczynymi brzuszkami, zdesperowani kreatorzy normalności.

Zbiór opowiadań Łukasza Suskiewicza nasuwa czytelnikowi przykre wnioski: w kraju wykształconych humanistów czeka bezrobocie, a na obczyźnie będą zagubieni, wykorzystani, odcięci, niepotrafiący zasymilować się, nauczyć się optymizmu do życia. Wszędzie wszystko będzie nie takie jak powinno być, bo nie pozwoli realizować swoich oderwanych od realiów marzeń. Autor po raz kolejny dokonał znakomitej analizy młodego pokolenia zagubionego w braku możliwości. Wielkim plusem jego książek jest styl, który oddaje nastrój tworzonego świata.
Anna Sikorska


Łukasz Suskiewicz Egri Bikaverhttp://wforma.eu/28,egri-bikaver.html