Książki z 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)

Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników

Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito

Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie

Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki
 

"Egri bikaver", http://annasikorska.blogspot.com, 02.03.2016

copyright © http://annasikorska.blogspot.com 2016

W „Egri bikaver” znajdziemy dwa opowiadania. Tytułowe i „Nieznośna lekkość stylu”. Oba poruszają bardzo ważny problem miejsca młodych, wykształconych w świecie. W „Egri bikaver” autor zabiera nas w tułaczkę po Irlandii i Anglii, krainach miodem i mlekiem płynących, które z bliższej perspektywy wcale nie są tak piękne, szanse nie tak wspaniałe, praca nie taka świetna. Łukasz i jego kolega M wyjeżdżają z kraju w celu poduczenia języka, zarobienia pieniędzy. Są młodymi naukowcami przekonanymi o swoich niesamowitych umiejętnościach językowych. To przekonanie bardzo szybko ginie, a z nim również nadzieje na luksusy i dobrobyt. Nocowanie w podejrzanych miejscach za bardzo wysokie ceny, pokonywanie dziesiątek kilometrów na piechotę z nieprzystosowanymi do takiego przemieszczania torbami, żebranie w każdym lokalu o pracę i narodowy pesymizm. Wszystko to sprawia, że bohaterowi wcale nie jest łatwo znaleźć pracę, odnaleźć się w nowych realiach. Autor pokazuje nam mechanizmy determinujące zachowania Polaków na emigracji, sposób tworzenia stereotypów, tkwienia w barierach.

„Niewiarygodna lekkość stylu” doskonale uzupełnia ten obraz młodych zagubionych. Trzydziestolatkowie po przejściach (małżeństwo za sobą, a przed sobą co?) spotykają się na zjeździe klasowym klasy licealnej. Każdy próbuje przed innymi pokazać się z jak najlepszej strony. Jedni są świetnymi przedsiębiorcami, inni znakomitymi adwokatami, kreatorami marek. Jednak z każdą chwilą oczarowanie zmniejsza się, opada kurtyna, sztuczne pozy niszczeją, odnawiają się dawne spory i miłości. Klasowy zjazd to zwykłe spotkanie po latach, ale biorą w nim już ludzie z ojcowskimi i matczynymi brzuszkami, zdesperowani kreatorzy normalności.

Zbiór opowiadań Łukasza Suskiewicza nasuwa czytelnikowi przykre wnioski: w kraju wykształconych humanistów czeka bezrobocie, a na obczyźnie będą zagubieni, wykorzystani, odcięci, niepotrafiący zasymilować się, nauczyć się optymizmu do życia. Wszędzie wszystko będzie nie takie jak powinno być, bo nie pozwoli realizować swoich oderwanych od realiów marzeń. Autor po raz kolejny dokonał znakomitej analizy młodego pokolenia zagubionego w braku możliwości. Wielkim plusem jego książek jest styl, który oddaje nastrój tworzonego świata.
Anna Sikorska


Łukasz Suskiewicz Egri Bikaverhttp://wforma.eu/28,egri-bikaver.html