Nowości 2019

Dejan Aleksić Jak to powiedzieć

Jarosław Błahy Rzeźnik z Niebuszewa

Kazimierz Brakoniecki Twarze świata

Tomasz Hrynacz Dobór dóbr

Piotr Kępiński Po Rzymie. Szkice włoskie

Bogusław Kierc Osa

Andrzej Kopacki Inne kaprysy

Artur Daniel Liskowacki Brzuch Niny Conti

Tomasz Majzel Osiemnasty

Dariusz Muszer Człowiek z kowadłem

Dariusz Muszer Wiersze poniemieckie

Elżbieta Olak Otulina

Paweł Przywara Ricochette

Karol Samsel Autodafe 2

Bartosz Suwiński Bura. Notatnik chorwacki


Paweł Tański Okolicznik północnych pól

Andrzej Turczyński Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Wasilewski Jestem i

Sławomir Wernikowski Passacaglia

Jurij Zawadski Wolny człowiek jeszcze się nie urodził

 

WĘDROWNICZEK, Awangarda i tango

WĘDROWNICZEK Marka Czuku » WĘDROWNICZEK, Awangarda i tango

15.11.17 Parzęczew
To już trzynasta (ale w żadnym wypadku nie pechowa) edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Czarno na białym”, w którym od wielu lat juroruję. W tym roku I nagrodę otrzymuje Magdalena Cybulska za trzy utwory z pogranicza poezji i prozy poetyckiej. Magda zostawiła w pokonanym polu ponad 220 autorów i ma już w dorobku grubo ponad sto nagród bądź wyróżnień w rozmaitych „turniejach garbusów” ;)
Zbieramy się w kameralnej i bardzo przytulnej salce w budynku Forum Inicjatyw Twórczych w Parzęczewie. Przewodniczący jury, Konrad Tatarowski, chwali poziom konkursowych wierszy, podkreślając, że wybór nie był łatwy, bo nadeszło wiele wyrównanych zestawów. Następuje prezentacja nagrodzonych utworów, a potem kolejna jurorka, Maria Duszka, informuje o działalności prowadzonego przez siebie w Sieradzu Koła Literackiego „Anima”, które w przyszłym tygodniu obchodzić będzie swoje piętnastolecie.
Dobre wrażenie pozostawia Krzysztof Kleszcz, który czyta swój dłuższy poemat o Łodzi, nagrodzony podczas tegorocznego Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Przychodzi mi na myśl, że utwór ten ma z pewnością charakter awangardowy, jak prawie wszystko w tym mieście, bowiem skrzy się lingwistycznymi perełkami, porusza śmiałymi zwrotami akcji oraz buduje solidną konstrukcję. Na koniec Krzysztof dorzuca kilka wierszy ze swojego ostatniego tomiku „Pański płaszcz”, również mocno lingwistycznych, a jednocześnie nieco prześmiewczych i zaangażowanych.
Oprawę muzyczną zapewnia zespół Quinteto el Tango (fortepian, skrzypce, akordeon, gitara, bez basu, który zachorował), który specjalizuje się w żywo granych i nowocześnie zaaranżowanych tangach. A na deser wykonuje wraz z wokalistką kilka znanych i lubianych piosenek Agnieszki Osieckiej. Natomiast dyrektorka FIT, Renata Nolbrzak, już zaczyna myśleć o jubileuszowym, XV Konkursie.

© Marek Czuku

  • Dodaj link do:
  • facebook.com