Nowości 2023

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Książki z 2022

Andrzej Ballo Bodajże

Wenanty Bamburowicz Masy powietrza

Maciej Bieszczad Miejsce spotkania

Kazimierz Brakoniecki Oumuamua. Atlas wierszy światologicznych
 
Roman Ciepliński Schyłek

Zbigniew Chojnowski Tarcze z pajęczyny

Zbigniew Chojnowski Tyle razy nie wiem

Wojciech Czaplewski Dzieje poezji polskiej

Marek Czuku Nudne wiersze

Tomasz Dalasiński Przystanek kosmos i 29 innych pieśni o rzeczach i ludziach

Michał Filipowski Licytacja kamienia

Anna Frajlich Powroty [wiersze zebrane. tom 2]

Anna Frajlich Przeszczep [wiersze zebrane. tom 1]

Paweł Gorszewski Uczulenia

Jarosław Jakubowski Dzień, w którym umarł Belmondo

Bogusław Kierc Był sobie

Andrzej Kopacki Gra w hołybkę

Zbigniew Kosiorowski Metanoia

Franciszek Lime Formy odbioru. Poetyckie przekazy z Bezrzecza i Szczecina

Piotr Michałowski Światy równoległe

Dariusz Muszer Baśnie norweskie. tom 2

Ewa Elżbieta Nowakowska Gwiazda drapieżnik

Halszka Olsińska Przebyt

Uta Przyboś Jakoby

Agnieszka Rautman-Szczepańska Wypożyczalnia słów

Karol Samsel Autodafe 5

Karol Samsel Fitzclarence

Julia Anastazja Sienkiewicz Wilowska Planetoida, pechowy graf i wielka filozofia. Opowieści z przedwojennego Tuczna i okolic

Bartosz Suwiński Dutki

Inka Timoszyk Nieskończoność podróży

Sławomir Wernikowski Partita

Alex Wieseltier Krzywe zwierciadło

Kenneth White Ciało absolutu

City 5. Antologia polskich opowiadań grozy
 
eleWator. antologia 2012-2021. proza

Henryk Bereza. Krystyna Sakowicz. Korespondencja

"Poradnik kafara", http://kuznia.art.pl, 05.2015

copyright © http://kuznia.art.pl 2015

Jeżeli założymy, że książka stanowi najcenniejszy ekstrakt myśli autora, to tuż obok „Poradnika złych manier” Lecha M. Jakóba na naszych półkach powinien zagościć „Poradnik grafomana” tegoż autora.

Ta niewielkich rozmiarów książeczka (raptem 150 stron) składa się z trzech części: trzydziestu felietonów literackich, oryginalnych cytatów poetyckich wpadek i żartobliwie pomyślanego słowniczka „Przypadłości i boli pisarzów” (około dwieście haseł).

Przytoczone felietony powstały w latach 1998-2014, częściowo publikowane były w  „Łabuziu”, „Twórczości”, „Latarni Morskiej” i „Raptularzu Kołobrzeskim”. Teksty traktują w dużej mierze o bolączkach pisarzy oraz „czytaczy”, którzy nierzadko bezrefleksyjnie podchodzą do tematu tworzenia, jak i czytania literatury. W efekcie wpadają nam w ręce różnego rodzaju grafomańskie szmiry, po które sięgamy, podążając tropem wyznaczanych przez salony literackie trendy.

W pierwszej części zatem, zatytułowanej ze swadą „Piórem i batem”, Autor brutalnie rozprawia się ze swoim środowiskiem literackim (tzw. grafomanami czy twórcami alkoholowymi). Z ostrego pióra dostaje się również współczesnej krytyce (matołkowatości), jak i bezrefleksyjnym czytelnikom (czytaczom), sięgającym po książkę najbardziej pokupną, a zatem bestsellerową.

Na drugą część – „Miniantologię cytatów wpadek poetyckich” – składają się fragmenty utworów przesłanych przez młodych twórców na ogólnopolski konkurs poetycki. Ta radosna twórczość „młodego rymopisa” – efektowne, kuriozalne i zabawne przykłady poetyckiej grafomanii – stawia za cel zwrócenie uwagi przyszłym poetom, jak unikać kiczu literackiego: banału, powtarzalności oraz skonwencjonalizowania.

Trzecia część – „Przypadłości i bole pisarzów, czyli słowniczek” – podtrzymuje w nas dobry humor, obficie karmiąc hasłami dedykowanymi „literackim nawiedzeńcom, epigońskim głąbom, imitatorom, nieudacznikom pogrążonym w twórczym mozole, niedopoetom, prozaikom-kogucikom, hipokrytom słowa oraz innej maści popaprańcom pisarskim obojga płci”. Nasz basior bezceremonialnie ponownie rozprawi się ze swym elitarnym środowiskiem literackim, nazywając co niektórych agorami, bawołami, cipozami, devilami itp. epitetami, ułożonymi w kolejności alfabetycznej.

Zabawą, humorem i ironią podszyta jest krytyka mizerii współczesnego wykwitu literatury i jej gryzipiórków, którzy poprzez okrutne i bezlitosne psychiczne tortury doprowadzają do zupełnego otępienia i pogubienia się czytelnika.

„Bądź czujny i wyruszaj w połów za książką z dubeltówką” – zdaje się ostrzegać Autor. W przeciwnym razie to ty staniesz się zwierzyną łowną, na którą rozstawione już  zostały rozliczne wnyki.
Irmina Kosmala


Lech M. Jakób Poradnik grafomana. Felietony literackie (i nie tylko)
http://www.wforma.eu/14,poradnik-grafomana-felietony-literackie-%28i-nie-tylko%29.html