Nowości 2022
Książki z 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)

Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników

Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito

Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie

Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki
 

"Nocturine. Cunninghamella", www.latarnia-morska.eu, 07.02.2012

copyright © Latarnia Morska 2012

Łukasz Drobnik – (rocznik 1982) ur. w Kaliszu, prozaik. Przez lata związany z Poznaniem, obecnie mieszka w Krakowie. Publikował opowiadania w „Lampie” i „Ricie Baum”. Kilka miesięcy temu ukazał debiut książkowy autora, zawierający dwie mikropowieści: Nocturine. Cunninghamella. Rzecz opublikowało szczecińskie wydawnictwo FORMA w serii „City”. Fragment tej prozy opublikowaliśmy w „Latarni Morskiej” – w numerze z przełomu lat 2009/2010.

„City” to – podaję za wydawcą – „seria, w której ukazują się książki oddające atmosferę wielkomiejskiej przestrzeni rozpościerającej się między systemowymi ograniczeniami i charakteryzują się takim opisem rzeczywistości, w którym realizm drga niespokojnie między oniryzmem, fantastyką i grozą, sięgając nierzadko granic najczystszego absurdu”. I w tak zakreślonej kategorii dublet minipowieściowy Ł. Drobnika doskonale się mieści. (...)

Gdyby ktoś poprosił mnie o komentarz ogólny i jednozdaniowy książki Nocturine. Cunninghamella odpowiedziałabym: to jeden z typowych wykwitów literatury postmodernistycznej. I dodałabym paradoksalnie: to udana i jednocześnie chybiona książka. Zależnie od oczekiwań. Ale po kolei.

Jako się rzekło, książkę budują dwie minipowieści: Nocturine oraz Cunnighamella. Jaka ich treść, fabuła?
W Nocturine zderzamy się z „demonicznymi” manekinami grasującymi w wielopiętrowej budowli; mamy zagrożone utonięciem miasto (Poznań konkretnie) i sześciu narratorów (sześciu rozdziałów) na rozmaite sposoby ze sobą związanych.
Z kolei Cunnighamella serwuje nam historię kobiety w średnim wieku, wiodącej standardowe życie, która odkrywa w sobie umiejętności paranormalne. Znów miejskie bloczysko. I mieszkańcy tegoż padający jak muchy – za przyczyną pleniących się w ich płucach zabójczych roślin.

W trakcie tych opowieści (zwłaszcza drugiej) wciąż męczyć nas będą pytania w rodzaju „skąd ja to znam?”, „gdzie to słyszałem?”, „gdzie to czytałem?”. Część wyda się od razu znajoma, zlokalizujemy ją łatwo w kulturowym zasobniku-śmietniku. Reszta pozostaje (pozostanie) dla powszechnego odbiorcy nieodkrytą tajemnicą. I tu z pomocą przychodzi wydawca, publikujący na swojej internetowej stronie dodatkowe informacje o inspiracjach tego dzieła (których w publikacji książkowej nie znajdziemy). Niewątpliwie pochodzące spod klawiatury samego autora.
Lista inspirujących źródeł jest wyjątkowo długa. Liczona nie w dziesiątkach, a w setkach. Znajdziemy tu, skrupulatnie wymienione z nazwy, adresu strony internetowej, tytułu, nazwiska – piosenki, filmy, seriale, programy telewizyjne, reklamy i etykiety, gazety i czasopisma, wreszcie książki, opowiadania, wiersze, artykuły i komiksy. Dość powiedzieć, że w kosmosie wyliczanki znajdziemy W pustyni i w puszczy H. Sienkiewicza obok Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną D. Masłowskiej, Strasznego dziadunia M. Rodziewiczówny obok Rzeki genów R. Dawkinsa, Malowanego ptaka J. Kosińskiego przy Szoku po przybyciu bogów E. von Dänikena, Pamiętnik Anastazji P. Anastazji Potockiej obok 49 idzie pod młotek T. Pynchona, Siekierezadę E. Stachury obok Kamiennych tablic W. Żukrowskiego, a Prozy S. Grochowiaka przy Nigdy w życiu K. Grocholi. (...)

W końcu, nad tym wszystkim, przy tym wszystkim, w kontekście tego wszystkiego urodzić się musi pytanie natury szerszej: jak daleko można literacko się posunąć w czerpaniu z zasobów kulturowo „przeżutych” bez utraty twórczej autonomii? Czy są, a jeśli tak, to gdzie, granice dla tego typu harcowania? Ile razy trawić możemy pokarm już dawno i wielokrotnie przetrawiony?

Udana i jednocześnie chybiona książka – stwierdziłam nieco wcześniej. Udana niewątpliwie dla tych, których bawią postmodernistyczne sztuczki (...).

Proza napisana jest biegle, nie sposób nie zauważyć setnej zabawy w klejeniu, kolażu, nawiązaniach i aluzjach cytacyjnych. A też wychodzi autorowi – nacechowanym bujną wyobraźnią – budowanie napięcia oraz konstruowanie zamkniętych całości.
Dlatego z niejakim zaciekawieniem będę oczekiwała na inną książkę Ł. Drobnika – samodzielną, bez zapożyczeń, która podejmie trud prowadzenia własnymi ścieżkami. Bowiem odnoszę wrażenie, iż autora byłoby na to stać, mimo młodego (jak na prozaika) wieku. W każdym razie tego utalentowanemu prozaikowi życzę.
Wanda Skalska


Łukasz Drobnik Nocturine. Cunninghamellahttp://wforma.eu/12,nocturine.-cunninghamella.html