Nowości 2022
Książki z 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)

Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników

Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito

Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie

Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki
 

"Femme fatale", http://horror.com.pl, 13.10.2015

copyright © http://horror.com.pl 2015

Po debiutanckiej powieści, „Ostatnia Pętla”, Kazimierz Kyrcz powraca do charakterystycznej dla siebie krótkiej formy. Tym razem krakowianin postanowił się przyjrzeć różnym obliczom kobiecości, co obwieszcza wymowny tytuł jego najnowszego zbioru, „Femme fatale”.

Historie kreślone przez Kazka Kyrcza mocno zakorzenione są w miejskiej dżungli spod znaku osiedli i PRL-owskich blokowisk, tak znamiennych dla polskiego krajobrazu. „Femme fatale” to proza gorzka, punktująca otaczającą nas rzeczywistość, przez którą wyziera humor i celna ironia. Motywem przewodnim zbioru jest toksyczna miłość, choć znajdziemy tu również teksty, które wymykają się temu „kanonowi”. Kobiety fatalne, kanibalizm, rozpad rodziny, zbrodnia, destrukcyjne relacje i złowroga, depresyjna rzeczywistość przybierają u Kazimierza Kyrcza czasem aż nazbyt realistyczną formę. I gdy dodać do tego całą mozaikę sadystów, psychopatów, dziwaków i innych wykolejeńców, którzy zamieszkują stronice „Femme fatale”, można się naprawdę przerazić, mimo że autor z rzadka ucieka się do klasycznej formuły horroru.

„Femme fatale” to zbiór ponury, który rozjaśniają ironiczne puenty i nieoczekiwane twisty, nieco odczarowujące przytłaczającą rzeczywistość i stłamszone przez los postacie, kreślone z taką wprawą przez Kyrcza. Najnowszy zbiór autora (który jednocześnie jest jego pierwszym samodzielnym zbiorem) to także książka w sam raz na jesienne, melancholijne wieczory, kiedy z ciepłą herbatą w dłoni można pozwolić sobie na błądzenie myślami po krakowskich uliczkach i zakamarkach, które tak upodobał sobie autor.

„Femme Fatale” to także potwierdzenie literackiej dojrzałości Kazimierza Kyrcza. Kto śledzi poczynania autora, ten z łatwością zauważy progres, jaki dokonał na przestrzeni lat, a jego samodzielne publikacje („Podwójna pętla”, „Femme fatale”) wyraźnie odsłaniają tkwiący w nim potencjał. I mimo że nowa książka Kyrcza to proza bardzo emocjonalna, w której mieszają się konwencje i gatunki, to w swej treści stanowi wyważoną, koherentną całość.

Utwory zgromadzone w „Femme fatale”, podobnie jak i cała proza autora, stanowią sugestywny komentarz do codzienności Polaków, która czasem potrafi być zabawna, czasem gorzka, a czasem po prostu niepokojąca. Kazimierz Kyrcz jest uważnym obserwatorem rzeczywistości, a jego proza zdaje się karmić lękami i absurdami życia w kraju nad Wisłą. A mając taką pożywkę, można się nieźle utuczyć. Dobra robota!
M@rio


Kazimierz Kyrcz Jr Femme fatale http://www.wforma.eu/femme-fatale.html