nowości 2024

Edward Balcerzan Domysły

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Zdzisław Lipiński Krople

Tomasz Majzel Części

Karol Samsel Autodafe 7

Andrzej Wojciechowski Zdychota. Wiersze wybrane

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"2008", http://annasikorska.blogspot.com, 24.03.2014

copyright © http://annasikorska.blogspot.com 2014

Dziś kolejna książka z serii „Kwadrat” ukazującej się z inicjatywy wydawnictwa „Forma”. Wcześniej czytałam Koncert muzyki dawnej Andrzeja Turczyńskiego. Ten sam format mają inne książki z wymienionego wydawnictwa (recenzowany niedawno Album Krzysztofa Maciejewskiego). Książki te charakteryzuje nie tylko dbałość język i oryginalność, ale kwadratowy format książek. Należę (jak pewnie wiele osób zdążyło zauważyć) do ludzi czytających i takie kształty dzieł troszkę uniemożliwiają mi korzystanie z moich umiejętności, ponieważ nie obejmuję wzrokiem tekstu. Posiada on jednak swoje plusy: półka, na której nie mieściły się wyższe książki zostaje wykorzystana (wcześniej o tym nie pisałam). Jednak to nie format czy czcionka itp. techniczne sprawy są w „2008 Antologia współczesnych polskich opowiadań” ważne, a wnętrze, które jest dość intrygujące, ponieważ wykorzystano teksty twórców z różnych pokoleń: począwszy od najmłodszych m.in. Marcin Bałczewski (1981), Dawid Kain (1981), Michał Płaczek (1987); poprzez przedstawicieli „roczników sześćdziesiątych”, takich jak np. Marek Gajdziński (1962), Krzysztof Niewrzęda (1964), Zygmunt Stamm (1965) czy Grzegorz Wróblewski (1962) na pisarzach „starszej” generacji skończywszy – Waldemar Góźdź (1951), Jerzy Pluta (1942), Anatol Ulman (1931) i części kraju: mieszkańcy Częstochowy (Łukasz Suskiewicz), Kołobrzegu (Lech M. Jakób), Łodzi (Bałczewski), Rzeszowa (Paweł Przywara), Torunia (Krzysztof Ćwikliński), Warszawy (Płaczek, Krystyna Sakowicz), oraz zagranicy Berlina (Brygida Helbig), Kopenhagi (Wróblewski) czy Verden (Artur Becker), a także różnorodne tematycznie i konwencjonalnie. Tom zawiera opowiadania bardziej doświadczonych pisarzy (m.in. Darek Foks, Inga Iwasiów, Karol Maliszewski, Janusz Rudnicki, Jerzy Sosnowski czy Adam Wiedemann) i takich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z pisaniem.

Autorzy opowiadań poruszają bardzo ważne kwestie filozoficzne, społeczne, do jakich można zaliczyć szeroko pojętą obcość i gender. Pierwszy pojawia się w formie wyobcowania obyczajowego, kulturalnego, językowego, natomiast drugi w postaci konfliktów płci i ich wpływu na relacje społeczne, w których jednostka jest postawione naprzeciw społeczeństwa. Każde opowiadanie wydaje się szukać odpowiedzi dotyczącej ludzkiej samotności, przemijalności, braku spełnienia, odchodzenia, braku zrozumienia, manipulowania emocjami. Wyłaniający się z większości zamieszczonych w zbiorze utworów obraz rzeczywistości jest opisem naszego zdegenerowanego istnienia zdominowanego przez seks, alkohol i przemoc, ale nie brakuje też nurtów metafizycznych, które odnajdziemy „Księgach” Krystyny Sakowicz czy „Odchodząc, wracając” Artura Liskowackiego.

Antologia ta jest zbiorem opowiadań, który pozwoli odkryć nam autorów, po których opowiadania będziemy sięgać, pozwoli przemyśleć wiele spraw, zobaczyć nasze realia z perspektywy obserwatora, a do tego każda opowieść jest niedługa, przez co możemy czytać ją między dłuższymi formami literackimi. Polecam wszystkim, którzy lubią opowiadania zmuszające do refleksji, zainteresowanych najnowszymi twórcami i ich sposobem pisania, ale szczególnie osobom, które nie mają cierpliwości do form dłuższych. Jest ona – jak wszystkie zbiory opowiadań – doskonała dla osób czytających niewiele z różnych względów. Krótkie opowiadania nie zabierają wiele czasu, a pozwalają poznać całą fabułę.
Anna Sikorska


2008. Antologia współczesnych polskich opowiadań – http://www.wforma.eu/9,2008-antologia-wspolczesnych-polskich-opowiadan.html