nowości 2024

Edward Balcerzan Domysły

Wojciech Ligęza Drugi nurt. O poetach polskiej dwudziestowiecznej emigracji

Tomasz Majzel Części

Karol Samsel Autodafe 7

książki z 2023

Andrzej Ballo Niczyje

Maciej Bieszczad Pasaże

Maciej Bieszczad Ultradźwięki

Zbigniew Chojnowski Co to to

Tomasz Dalasiński Dzień na Ziemi i 29 nowych pieśni o rzeczach i ludziach

Kazimierz Fajfer Całokształt

Zenon Fajfer Pieśń słowronka

Piotr Fluks Nie z tego światła

Anna Frajlich Szymborska. Poeta poetów

Adrian Gleń Jest

Jarek Holden Gojtowski Urywki

Jarosław Jakubowski Baza

Jarosław Jakubowski Koń

Waldemar Jocher dzieńdzień

Jolanta Jonaszko Nietutejsi

Bogusław Kierc Dla tego

Andrzej Kopacki Życie codzienne podczas wojny opodal

Jarosław Księżyk Hydra

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito w podróży

Franciszek Lime Garderoba cieni

Artur Daniel Liskowacki Do żywego

Grażyna Obrąpalska Zanim pogubią się litery

Elżbieta Olak W deszczu

Gustaw Rajmus >>Dwie Historie<< i inne historie

Juan Manuel Roca Obywatel nocy

Karol Samsel Autodafe 6

Kenneth White Przymierze z Ziemią

Andrzej Wojciechowski Budzą mnie w nocy słowa do zapisania

Wojciech Zamysłowski Birdy peak experience

City 6. Antologia polskich opowiadań grozy

"Passacaglia", https://nietypowerecenzje.blogspot.com, 23.07.2019

copyright © https://nietypowerecenzje.blogspot.com 2019

Świetna propozycja dla tych, którzy gustują w krótkich formach prozatorskich, w dodatku napisanych niezwykle intrygująco. Sławomir Wernikowski debiutuje owym zbiorem siedmiu opowiadań. Jednak śmiem twierdzić, że gdyby ta informacja nie pojawiła się na okładce, nikt nawet by tego nie wyczuł. Kawał dobrej prozy, dotykającej trudnych relacji, problemów natury egzystencjalnych, pozostawiając jednak pewien margines przestrzeni na to, by czytelnik mógł sobie pozwolić na głębię refleksji i wyrażenie własnych odczuć. Bez wątpienia bowiem, te opowieści stanowią znakomitą bazę pod szersze dyskusje. Przemawiają do mnie szczególnie autentycznymi dialogami, lekkim piórem, ale swoją niejednoznacznością. Każde nosi w sobie ogromny ładunek emocjonalny i potrzebę wgryzienia się w fabułę na dłużej, by rozwikłać jego przesłanie.

Nie ulega wątpliwości, że niebanalny ton wymowy alegorycznej nakreślonej przez autora w fabule każdego z opowiadań dotyka pośrednio aktualnych problemów społecznych. Przyglądamy się intrygującej wymianie zdań w „Krzyżówce”, ciekawej transakcji w „Żurku”, ale największej dozy afektów dostarczyło mi tytułowe opowiadanie „Passacaglia” czy wielopłaszczyznowe „Krzyk”. Zresztą już same tytuły opowiadań sprawiają, że czytelnik zatrzymuje się na dużo dłużej.

Nic w tych historiach nie jest oczywiste, nic podane na tacy. Akcja każdej z nich stopniowo odkrywa przed nami sugestywne obrazy, w zatopienie których poddajemy się powolutku, dopasowując każdy element misternie, jak krawiec. Intensywność, przewrotność, wieloaspektowość, to jedne z tych cech, które trzymają w napięciu do ostatniego słowa. Bohaterowie podobni do każdego z nas po trosze idealnie odwzorowują człowieka współczesnego - zamkniętego w pudełku swoich ideałów, stereotypów, samotnego, który nie potrafi nawiązać sugestywnych relacji z innymi. Człowieka, który przy mimo swej najmniejszej chęci nie potrafi odszukać w sobie samym nadziei na poprawę losu, nie mającego szacunku do innych, ale nade wszystko do siebie. Istotą również każdej z tych historii jest brak określonego czasu. Wydarzenia nie splatają się w żaden z możliwych sposobów. Szczerze i bardzo polecam!
Aga


Sławomir Wernikowski Passacagliahttp://www.wforma.eu/passacaglia.html