Nowości 2022
Książki z 2021

Andrzej Ballo Albowiem

Alina Biernacka Kiedyś, jednak. Wiersze wybrane (1977-2020)

Maria Bigoszewska Złodziejska kieszeń

Jarosław Błahy Zaklęty w szerszenim gnieździe

Nicolas Bouvier Na zewnątrz i wewnątrz

Roman Chojnacki Pasterz słoneczników

Roman Ciepliński Życie zastępcze

Wojciech Czaplewski Książeczka wyjścia

Marek Czuku Róbta, co chceta

Adrian Gleń M [małe prozy]

Małgorzata Gwiazda-Elmerych Zapojutrze

Tomasz Hrynacz Emotywny zip

Tomasz Hrynacz Pies gończy

Jarosław Jakubowski Bardzo długa zima

Jarosław Jakubowski Ciemna Dolina

Lech M. Jakób Ćwiczenia z nieobecności

Zbigniew Kosiorowski Zapodziani

Kazimierz Kyrcz Jr Punk Ogito

Bogusława Latawiec Nieoznakowany szlak

Ryszard Lenc W cieniu Golgoty

Artur Daniel Liskowacki Cukiernica pani Kirsch (wydanie 2)

Artur Daniel Liskowacki Eine kleine (wydanie 4)

Artur Daniel Liskowacki, Bogdan Twardochleb Przybysze i przestrzenie. Szkice o pisarzach szczecińskich

Joanna Matlachowska-Pala Bezpowrotne

Piotr Michałowski Dzień jest wierszem, świat kolorem

Dariusz Muszer Dzieci krótszej nogi Syzyfa

Marek Pacukiewicz Wieki średnie

Małgorzata Południak Podróżowanie w przestrzeni

Karol Samsel Autodafe 4

Grzegorz Strumyk Wyjście

Michał Trusewicz Przednówki
 

"Femme fatale", http://totenzgasaw.blogspot.com, 04.05.2015

copyright © http://totenzgasaw.blogspot.com 2015

(...) Kyrcz kolejny raz wypuszcza na rynek solową książkę. Po wydanej dwa lata temu świetnej powieści „Podwójna pętla”, teraz przyszedł czas na zbiór opowiadań „Femme fatale”. Uraczeni zostajemy piętnastoma tekstami, które zasadniczo łączy jedno; ich bohaterowie są nienormalni. Część postaci co prawda zaczyna jako zwyczajni członkowie społeczeństwa, ale po tym co ich spotyka, swojej normalności mogą pomachać na do widzenia. I to jest chyba to, co mnie w tym zbiorze najbardziej urzekło. Uwielbiam czytać o przeróżnych wariatach, a tu mamy całą ich galerię. Samobójcę, który zamiast sobie woli pomagać innym w przejściu na drugą stronę, autora książek o kanibalizmie, który zbyt mocno wkręca się w swoją twórczość, dziewczynę, której randka w ciemno przybiera co najmniej nieoczekiwany obrót. To w jaki sposób bohaterowie postrzegają świat, jak się zachowują, przeciętnego człowieka przyprawiłoby o zawrót głowy. Mamy tu bowiem do czynienia z bandą wykolejeńców, którzy dają upust swojemu skrzywieniu, na różne sposoby uzasadniając swoje poczynania. Przy czym duży wpływ na ich motywacje mają miejsca, w których egzystują. Przedstawiony w tekstach świat zazwyczaj odmalowany został w odcieniach szarości, szef zawsze jest wredną mendą, która za cel życia postawiła sobie utrudnić życie pracownikom, z nieba pada deszcz, a słońce chyba zapomniało, że powinno się pokazywać choćby od czasu do czasu. Nic dziwnego, że praktycznie wszyscy mają tu problemy z głową... Na dokładkę dostajemy od autora garść miejskich legend, afrykańską magię, kilka przestróg, których warto by posłuchać, a które – nie wątpię – większość z czytelników zignoruje.

Ludzie znający Kraków będą mieli zapewne większą radochę z czytania, ponieważ Kyrcz wiele razy przywołuje konkretne miejsca, nazwy ulic, raz nawet całą trasę przebytą przez opisywaną postać. Jedno opowiadanie składa się z dwóch pozornie niepowiązanych historii, sprytnie powiązanych ostatnimi trzema zdaniami, odnoszącymi się do dwóch krakowskich budynków.

Kolejny z walorów „Femme fatale”, to język jakim posługują się bohaterowie. Bohaterowie są pracownikami banków, członkami klasy mniej lub bardziej pracującej, mieszkańcy zapyziałych bloków... Tak też się wypowiadają. Adekwatnie do tego kim są. Czasem w sposób wyszukany, kiedy indziej prosto i dosadnie. Nie obce są im wulgaryzmy czy odniesienia do kultury masowej. W opisach jednak prym wiodą klimatyczne opisy i poetyckie porównania. Bardzo dobrze się to czyta. Zbiorek nie jest zbyt długi, różnorodność zgromadzonych w nim tekstów sprawia, że można go połknąć w jeden dzień.

Podsumowując, Kyrcz zaprezentował genialną formę (co zresztą w wydawnictwie Forma nie należy do rzadkości), a jego „Femme Fatale” to książka, która wciąga czytelnika w szary, smutny świat wykolejeńców, pokazuje ich skrzywienie i do ostatniej strony nie pozwala się oderwać. Dla mnie bomba.
Kamahl


Kazimierz Kyrcz Jr Femme fatale
http://www.wforma.eu/femme-fatale.html