Nowości 2020

Roman Ciepliński Ukryte myśli

Anna Frajlich W pośpiechu rzeka płynie

Uta Przyboś Wielostronna

Karol Samsel Autodafe 3

 

Nowości 2019

Dejan Aleksić Jak to powiedzieć

Jarosław Błahy Rzeźnik z Niebuszewa

Kazimierz Brakoniecki Twarze świata

Tomasz Hrynacz Dobór dóbr

Piotr Kępiński Po Rzymie. Szkice włoskie

Bogusław Kierc Osa

Andrzej Kopacki Inne kaprysy

Artur Daniel Liskowacki Brzuch Niny Conti

Tomasz Majzel Osiemnasty

Dariusz Muszer Człowiek z kowadłem

Dariusz Muszer Wiersze poniemieckie

Elżbieta Olak Otulina

Paweł Przywara Ricochette

Karol Samsel Autodafe 2

Bartosz Suwiński Bura. Notatnik chorwacki


Paweł Tański Okolicznik północnych pól

Andrzej Turczyński Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Wasilewski Jestem i

Sławomir Wernikowski Passacaglia

Jurij Zawadski Wolny człowiek jeszcze się nie urodził

 

"Ty – Paweł Jakubowski", http://fantasybook.idl.pl, 25.08.2010

Recenzje » Recenzje 2010 » "Ty – Paweł Jakubowski", http://fantasybook.idl.pl, 25.08.2010

copyright © http://fantasybook.idl.pl 2010

Debiutancka powieść Pawła Jakubowskiego jest już czwartą książką w serii „City”, charakteryzującej się nie tylko specyficzną, bo kwadratową formą książek (nomen omen sygnowanych przez wydawnictwo FORMA), surrealistycznymi okładkami, ale i zapadającymi w pamięć treściami, na ogół wpisującymi się w nurt miejskiej grozy.

Styl, jakim posługuje się Jakubowski, z pozoru wydaje się zawiły, by nie powiedzieć, że ciężkostrawny. Jednak to pierwsze wrażenie mija bezpowrotnie, gdy przewrócimy kilka pierwszych stron powieści.

Nie będzie żadnym odkryciem stwierdzenie, że w naszym kraju nie brakuje miłośników Witkacego. Ty stanowi głęboki ukłon w stronę tego twórcy. Poczynając od charakterystycznych dla jego dzieł figur typu femme fatale czy niespełniony artysta, przez nieco oniryczny klimat, aż po czytelne, wcale nie ukrywane, nawiązania do konkretnych dzieł. Nie znaczy to bynajmniej, że powieść nie może się spodobać czytelnikowi niezorientowanemu w dorobku autora Nienasycenia. Jakubowski zadbał bowiem o współczesne realia i odwołania do sytuacji społeczno-kulturalnej naszego kraju, co nadaje utworowi dodatkowych smaczków.

To jednak nie koniec – czytamy w notce wydawniczej – Autor wprowadza bowiem jeszcze jedną istotną postać, wskutek czego „Ty” nabiera cech horroru. I jest to z pewnością taki horror, który trzyma czytelnika w napięciu od pierwszej do ostatniej strony.

Mógłbym podpisać się pod tym stwierdzeniem obiema rękoma. W tym co powyżej napisane nie ma bowiem ani odrobiny przesady.

Gwarantuję, że śledzenie kolei losu głównego bohatera książki; Pawełka, który zmaga się nie tylko z własnymi lękami, ambiwalentnymi uczuciami, jakie żywi do fatalnej kobiety o całkiem sympatycznym imieniu Karolina, ale i głównym szwarccharakterem Ty czyli seryjnym zabójcą Trupiarzem, zapewni wam sporo rozrywki, a przy okazji da całkiem pokaźną dawkę różnorodnych emocji.

A bez nich przecież literatura nie miałaby sensu.
Roman Spólak


Paweł Jakubowski Tyhttp://wforma.eu/45,ty.html

  • Dodaj link do:
  • facebook.com