Nowości 2019

Dejan Aleksić Jak to powiedzieć

Jarosław Błahy Rzeźnik z Niebuszewa

Kazimierz Brakoniecki Twarze świata

Tomasz Hrynacz Dobór dóbr

Piotr Kępiński Po Rzymie. Szkice włoskie

Bogusław Kierc Osa

Andrzej Kopacki Inne kaprysy

Artur Daniel Liskowacki Brzuch Niny Conti

Tomasz Majzel Osiemnasty

Dariusz Muszer Człowiek z kowadłem

Dariusz Muszer Wiersze poniemieckie

Elżbieta Olak Otulina

Paweł Przywara Ricochette

Karol Samsel Autodafe 2

Bartosz Suwiński Bura. Notatnik chorwacki


Paweł Tański Okolicznik północnych pól

Andrzej Turczyński Czasy i obyczaje. Wariacje biograficzne

Andrzej Wasilewski Jestem i

Sławomir Wernikowski Passacaglia

Jurij Zawadski Wolny człowiek jeszcze się nie urodził

 

Wały Chrobrego / Hakenterrasse

Księgarnia|historia|książki szczecińskie|CZAS PRZESTRZEŃ TOŻSAMOŚĆ

cena detaliczna:46.00
cena:42.00
masz pytania?
Cechy
format16,5 x 24,0 cm
rok2008
strony350
oprawabroszurowa ze skrzydełkami
ISBN978-83-923059-6-5
wydanie1
językpolski / niemiecki
wydaw-nictwoCzas Przestrzeń Tożsamość

Maria Łopuch
seria czas przestrzeń tożsamość
tom 9

Książkę określić można jako „monografię miejsca”. Po raz pierwszy opowiedziana została nie tylko, dość dobrze już znana, historia powstania Tarasów Hakena, ale także ukazano ją na szerszym tle historycznego rozwoju Szczecina. Omówione zostały zarówno przyczyny, które złożyły się na malownicze ukształtowanie nadodrzańskich tarasów, jak zmienny rytm ich funkcjonowania od momentu powstania po czasy nam współczesne. Znaczna część książki poświęcona jest powojennym losom założenia, nazwanego Wałami Chrobrego, na tle polskiej historii Szczecina. Jest to jednocześnie książka-album, w której podążające za tekstem zdjęcia archiwalne, przeplatają się z fotografiami artystycznymi, ukazującymi nieco inne, czasem zaskakujące spojrzenie na ten fragment miasta. Konstrukcja, styl i sposób wydania książki kierują ją do szerokiego odbiorcy, przede wszystkim do tych mieszkańców Szczecina, którzy chcą lepiej poznać swoje miasto.

Z perspektywy czasu historia Wałów Chrobrego, dawnych Tarasów Hakena, jest trochę jak bajka – składa się z szeregu szczęśliwych zbiegów okoliczności. Piękne naturalne położenie, długi okres rozważań nad zabudową tego miejsca po zniesieniu twierdzy, inwencja i konsekwencja Hermana Hakena, ocalenie w trakcie alianckich nalotów – wszystko to spowodowało, że do dziś cieszyć się możemy urodą tego miejsca.
A jeśli w Szczecinie nie byłoby Wałów Chrobrego. Gdyby Herman Haken nie przyjechał do tego miasta i nie został jego burmistrzem. Gdyby nie udało mu się przekonać rajców miejskich, że warto nadodrzańskie tereny po forcie przekształcić w malownicze tarasy i ozdobić wspaniałymi gmachami. Gdyby powstały tu zwarte kwartały kamienic, jak w całym Śródmieściu. Czy Szczecin byłby wówczas tym samym miastem?
Gdyby alianci zbombardowali Tarasy Hakena i zostało by z nich tylko morze gruzów, jak z sąsiedniego Starego Miasta. Lub gdyby ocalały, lecz były na tyle zniszczone, że rozebrano by je po wojnie, jak Teatr Miejski i Dom Koncertowy. Gdyby powstały w tym miejscu nowe bloki i nowoczesne wieżowce. Czy Szczecin byłby taki sam?
Dawne Tarasy Hakena – obecne Wały Chrobrego – są miejscem niepowtarzalnym i trudno sobie bez nich wyobrazić Szczecin. Ale czy umiemy w pełni z tego skarbu korzystać?
Wały Chrobrego bardziej chyba cenione są i podziwiane przez przyjezdnych niż przez samych szczecinian, dla których wciąż leżą gdzieś na uboczu miasta. Martwy jest bowiem cały przyległy do tarasów kwartał – od nabrzeża Odry po krańce parku Żeromskiego i od Teatru Polskiego po estakady Trasy Zamkowej. Jak go ożywić, jak sprawić, żeby na co dzień był uczęszczany, lubiany, tętniący życiem? To pytanie wciąż musimy sobie stawiać i pilnie szukać na nie odpowiedzi.
Andrzej Łazowski

spis treści:
Prolog
Zamiary
Czas narodzin
Piękne lata
Brunatne lata
Polskie lata
1. Kolebka polskiego Szczecina
2. Przebudowa nad Odrą
3. „Morskie” Wały Chrobrego
4. Scena wielkich (i mniejszych) imprez
5. Renesans Wałów Chrobrego
Epilog
Biogramy
Przypisy
Archiwalia, opracowania źródłowe, bibliografia
Kalendarium
Indeks ulic

  • Dodaj link do:
  • facebook.com